LPG Hakkında

Lpg,  bütan ve propan gazlarının karışımından oluşur. Doğal gaz, benzin ve dizel gibi yakıtlarla karşılaştırıldığında, Lpg den kilogram başına daha fazla enerji alınmaktadır. Lpg nin sera gazı etkisi ‘0’(sıfır)’dır.

Otogaz kullanan bir araç km başına  doğal gazlı bir araca göre  %50, benzinli bir araca göre  %75, dizel bir araca göre  %200 azot oksit (NOx) üretir. Çünkü lpg azot oksit (NOx) salınımı en düşük yakıttır.
Türkiye lpg otogaz kullanımı açısından dünyada 2. Sıradadır. Avrupa’da ise birinci sıradadır. Türkiye lpg otogaz istasyonu açısındanda dünya lideridir.


Lpg motorlu araçlarda ikinci alternatif yakıt olarak kullanıldığı için otogaz olarak anılmaktadır.Teknolojinin gelişmesiyle orantılı olarak günümüzde kullanılan araçlarda yeni teknolojiyle üretilmektedir.Bu teknolojiye sahip araçların lpg otogaz dönüşümleri sıralı sistem lpg kitleri ile yapılmaktadır.Sıralı sistem lpg montajı yapılan araçlarda, sıralı otogaza dönüşümden dolayı herhangibir güç yada performans kaybı yaşanmaz.Sıralı sistem lpg ye dönüştürülen araçlarda lpg ayarı bilgisayar ile otomatik olarak yapılır.Aracın ecu'sundan alınan bilgiler sıralı lpg sisteminin ecu'suna kopyalanarak lpg ayarı yapılır.Piyasada çok sayıda lpg otogaz sistem markası bulmak mümkündür.Bu markaların lpg otpogaz sistem fiyatları kalitesine göre değişmektedir.Tercih edilecek sıralı oto lpg sistemi markalarının kriterleri kalite ve yaygın servis ağı olmalıdır.


Her türlü benzinli motorlara sahip olan araçlara lpg otogaz dönüşüm sistemleri montajı yapılmaktadir. Konusunda uzmanlaşmış kadroya sahip olan firmamız tse belgeli ve sanayi bakanlığından verilen hizmet yeterlilik belgesine sahiptir.

Montaj ve satışını yapmış olduğumuz lpg dönüşüm kitleri ece-r-67, iso 9002 ve tse belgelerine sahip olup ürünler 2 yıl garanti kapsamındadır. Bizim için önemli olan müşteri memnuniyeti ve güvendir.


Normal benzine ve süper benzine oranla LPG otogaz daha yüksek oktan sayısına sahiptir; bu sayede motordaki yanma daha düzenli olur, motorun verimi artar.

LPG Otogaz, benzine oranla motorların daha sessiz çalışmasını sağlar: Otogaz karbüratöre ve enjektöre gaz halinde geldiğinden motor daha sessiz ve titreşimsiz çalışır.

LPG Otogaz, Motoru temiz tutar ve ömrünü uzatır: Asit ve karbon artığı bırakmadığından motorun ömrü uzar ve daima rahat çalışır.

  LPG otogaz kullanılan araçlardaki donanim ve depolar diğerlerine nazaran çok daha dayanıklı malzemelerden üretildiği için daha güvenlidir.

    LPG otogaz kullanan araçlar atmosfere daha az miktarda zararlı gaz bırakır. Bu da bizler için solunacak daha temiz bir hava ve daha yeşil bir çevre demektir.